Artyści

PIOTR KALIŃSKI
Gdański muzyk i producent muzyczny. Zaangażowany w projekty Hatti Vatti, JANKA, Nanook of the North oraz Hinode Tapes. Tworzy na pograniczu muzyki elektronicznej i akustycznej. Jego muzyczne projekty były wielokrotnie zgłaszane do nominacji „Paszportów Polityki”, „Sztormów Roku” i znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt wg słuchaczy radiowej Trójki czy ogólnopolskich dziennikarzy Gazety Wyborczej. Regularnie gra koncerty w Polsce, Europie, USA i Dalekim Wschodzie. Wielokrotnie wymieniany jako jeden z ciekawszych, eklektycznych i aktywnych twórców na polskiej scenie przez polskie i zagraniczne media. Muzyka tworzona przez Kalińskiego była wydawana przez polskie, irlandzkie, belgijskie, holenderskie, niemieckie i angielskie wytwórnie, a dzięki ogólnoświatowej dystrybucji jego płyty można z powodzeniem nabyć np. w sklepach w Japonii. Do tej pory ma swoim koncie kilkanaście wydawnictw winylowych i CD.

Album Hatti Vatti pt. „Worship Nothing” zebrał pozytywne recenzje – zaczynając od wpływowego brytyjskiego The Wire Magazine, a kończąc na Gazecie Wyborczej. Trasa promująca album składała się z 60 miast w Europie (Polska, Niemcy, Belgia, Litwa, Białoruś, Łotwa i Czechy) oraz dużych festiwali jak Open’er Festival, Audioriver, Tauron Nowa Muzyka, OFF Camera, Up To Date i OFF Festival, jak i 12 koncertów w Japonii, oraz pojedynczych występach w Korei, Islandii czy Szwajcarii. Kolejne wydawnictwo projektu Hatti Vatti to płyta „Szum” wydana we współpracy z partnerem płyty – Narodowym Instytutem Audiowizualnym (NInA). Z miejsca zyskała pozytywne opinie słuchaczy oraz uznanych krytyków z wielu tytułów prasowych.

Jego ostatnia płyta to głośny duet ze skrzypkiem i kompozytorem Stefanem Wesołowskim (z gościnnym udziałem mezzosopranistki Margarity Slepakovej). Pod tym szyldem wydali dwa albumy w renomowanej, niemieckiej wytwórni Denovali Records. Projekt został zaproszony do udziału w ekskluzywnym koncercie w sławnym Boiler Room oraz do nagrania koncertu dla TVP Kultura. W 2019 zespół zagrał na jednym z bardziej znanych festiwalu na świecie, tj. SXSW w Austin w Teksasie, a sam występ został doceniony przez amerykańskie media – w tym przez kultowego Boba Boilena z radia NPR / Tiny Desk Concerts.
Kaliński współpracuje też ze światem filmowym – jego muzykę można usłyszeć w wielu polskich filmach, animacjach i serialach.

NEOQUARTET
Pasjonuje ich sztuka i muzyka współczesna. Uwielbiają tworzyć, grać koncerty, przekraczać granice i burzyć zastałe schematy. Niezwykle sobie cenią możliwość współpracy z artystami wszelkich dziedzin sztuki i wzajemną inspirację. Fascynuje ich tworzenie więzi z publicznością, dawanie szansy przenoszenia się w inne wymiary i łapania nowej perspektywy patrzenia na świat.
Niezwykła energetyczność, pełne zaangażowanie, swoboda wypowiedzi i tworzenie nowych ścieżek rozwoju, to są cechy, które charakteryzują NeoQuartet.

NeoQuartet jest jednym z najciekawszych i najprężniej działających zespołów specjalizujących się w muzyce współczesnej w Europie. Jest laureatem prestiżowej Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Był również nominowany do szeregu innych nagród (Sztorm Roku, Fryderyki). Zespół ma na koncie trzynaście płyt CD wydanych dla polskich, niemieckich, greckich i amerykańskich wytwórni.

Od 2017 roku NeoQuartet poszerzył swoje instrumentarium o elektryczne instrumenty smyczkowe midi, syntezatory oraz loopery, tworząc unikatowe zjawisko na światowej scenie muzyki nowej. W roku 2022 miała swoją premierę pierwsza płyta zespołu z autorską muzyką. Album „String Theory” wyznaczył nowe kierunki rozwoju kwartetu smyczkowego w XXI wieku.
NeoQuartet koncertuje w Polsce, jak i poza jej granicami. W latach 2012 – 2022 wykonał ponad 500 koncertów niemal na całym świecie, grając między innymi w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, czy Forbidden City Concert Hall w Pekinie.

Tworzą go: Karolina Piątkowska – Nowicka (1 skrzypce), Paweł Kapica (2 skrzypce), Michał Markiewicz (altówka) i Krzysztof Pawłowski (wiolonczela).

Filip Ignatowicz – artysta wizualny, reżyser, malarz, dydaktyk
Urodził się w 1990 r. w Gdańsku, gdzie ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. Jego praca dyplomowa „Produkcja, komercjalizacja i hype – czyli o konsumowaniu sztuki”, którą obronił w 2014 roku w pracowniach prof. Henryka Cześnika, prof. Witosława Czerwonki i prof. Roberta Florczaka, została nagrodzona przez MKiDN podczas wystawy Najlepsze Dyplomy ASP w Polsce.
Ignatowicz jest także absolwentem reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Jego krótkometrażowy debiut reżyserski „Nowy Bronx” – fabularny film o młodzieży z gdańskiej dzielnicy Nowy Port, stworzony pod opieką prof. Roberta Glińskiego – pokazywany był na ponad 40 międzynarodowych festiwalach filmowych na całym świecie i zdobył 7 nagród filmowych. Od 2017 roku pracuje, jako wykładowca na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP. W 2018 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną „Festyn sztuki. Konsument versus kultura – czyli o fake’u, lovebranding’u i autoutowarowieniu”.
W swoich ostatnich pracach najczęściej przygląda się kondycji człowieka funkcjonującego w rzeczywistości konsumpcyjnej. Jego twórczość – choć wynika z malarstwa – jest multidyscyplinarna. Realizuje prace wideo, obiekty, instalacje, performanse, a także akcje w przestrzeniach publicznych. Zajmuje się również filmem, fotografią, projektami artystyczno-badawczymi, wideo-scenografią oraz działaniami internetowymi. Jest autorem stale rozwijanych projektów FIGNACY&co oraz artUNBOXING.

www.instagram.com/fignacy

Bilety i karnety/Tickets and passes:

Skip to content