Druga edycja Bałtyckiego Spektrum Muzyki Nowej to cykl siedmiu koncertów  polskiego kwartetu smyczkowego NeoQuartet, które odbędą się w Rosji, Danii, Niemczech, Litwie, Finlandii, Polsce i Estonii między majem, a listopadem 2018 roku.

Ideą projektu  jest prezentacja bogactwa form współczesnej muzyki na kwartet smyczkowy, jej multidycsyplinarności oraz prezentacji w kontekstach innych dziedzin sztuki takich jak teatr, videoart, czy taniec. Utwory zostały tak dobrane,  by prezentować szerokie spektrum możliwości współczesnej muzyki kameralnej i jej najnowszych trendów. Forma prezentacji, w której wykonawca oprócz grania na instrumencie obsługuje również elektronikę, video, a często również  ma wpisane w partyturze zadania aktorskie, to kwintesencja współczesnej muzyki na kwartet smyczkowy.

Wywodzący się z Gdańska NeoQuartet, pomysłodawca serii koncertów, zaprosił do udziału w projekcie siedmiu znakomitych kompozytorów: Olega Paiberdina z Rosji, Simona Christensena z Danii, Petera Helmuta Langa z Niemiec, Juste Janulyte z Litwy, Annę Huuskonen z Finlandii, Wojtka Blecharza z Polski oraz Märt-Matisa Lill z Estonii.

Każdy z wybranych kwartetów jest dziełem, które wychodzi poza schemat klasycznego wykonawstwa muzyki kameralnej.  To bogactwo brzmień, technik kompozytorskich, kreatywności  i osobistych doświadczeń twórców.

Dwa elementy łączą całość: Morze Bałtyckie –  jako inspiracja do powstania całego projektu  oraz NeoQuartet – jeden   z najprężniej działających europejskich zespołów muzyki współczesnej.

 

Szczegóły koncertów:

  • Rosja – St. Petersburg International New Music Festival “reMusik” – 23.05
  • Dania – Klang – Copenhagen Avantgarde Music Festival – 4.06
  • Niemcy – “Randfestspiele” (Berlin Zepernick) – 5-8.07
  • Litwa – festiwal Gdańsk w Wilnie – 15.09
  • Finlandia – cykl koncertów The newest of new music at the Helsinki Music Centre – 1.10
  • Polska – NeoArte – Syntezator Sztuki – Gdańsk – 25.10
  • Estonia – Afekt Festival – Tallin – 3.11

 

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.

polish_german_fundmkidn_pl