Bałtyckie Spektrum Muzyki Nowej to cykl koncertów polskiego kwartetu smyczkowego NeoQuartet w pięciu krajach leżących w basenie Morza Bałtyckiego. Ideą projektu jest przedstawienie widowni spektrum możliwości kameralnej muzyki nowej. Wywodzący się z Gdańska NeoQuartet, pomysłodawca serii koncertów, zaprosił do udziału w projekcie pięciu znakomitych kompozytorów: Helmuta Zapfa z Niemiec, Helenę Tulve z Estoni, Aleksandera Kościowa z Polski, Antona Safronova  z Rosji i  Reia Munakatę ze Szwecji.

Każdy koncert to pięć kwartetów smyczkowych napisanych przez artystów z różnych kręgów kulturowych i różnych systemów edukacji. To bogactwo brzmień, technik kompozytorskich i osobistych doświadczeń twórców.

Dwa elementy łączą całość: Morze Bałtyckie –  jako inspiracja do powstania całego projektu  oraz NeoQuartet – jeden z najprężniej działających polskich zespołów muzyki współczesnej.

 

Niemcy – Berlin Zepernick – 9.07.2016 – XXIV. Randfestspiele

Estonia – Tallinn – 4.10.2016 – Autumn Fest of Estonian Academy of Music and Theatre

Polska – Gdańsk – 7.10.2016 – V NeoArte – Spektrum Muzyki Nowej

Rosja – Moskwa – 4.11.2016 – Other Space Festival

Szwecja – Härnösand – 19.12.2016

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.

polish_german_fundmkidn_pl