Bałtyckie Spektrum Muzyki Nowej

2018

Szczegóły koncertów:

Rosja – St. Petersburg International New Music Festival “reMusik” – 23.05
Dania – Klang – Copenhagen Avantgarde Music Festival – 4.06
Niemcy – “Randfestspiele” (Berlin Zepernick) – 5-8.07
Litwa – Gdanskos Dienos Vilniuje – Free Culture Gdansk – Vilnius– 14.09
Finlandia – cykl koncertów The newest of new music at the Helsinki Music Centre – 1.10
Polska – NeoArte – Syntezator Sztuki – Gdańsk – 26.10
Estonia – Afekt Festival – Tallin – 1.11

Druga edycja Bałtyckiego Spektrum Muzyki Nowej to cykl siedmiu koncertów polskiego kwartetu smyczkowego NeoQuartet, które odbędą się w Rosji, Danii, Niemczech, Litwie, Finlandii, Polsce i Estonii między majem, a listopadem 2018 roku.

Ideą projektu jest prezentacja bogactwa form współczesnej muzyki na kwartet smyczkowy, jej multidycsyplinarności oraz prezentacji w kontekstach innych dziedzin sztuki takich jak teatr, videoart, czy taniec. Utwory zostały tak dobrane, by prezentować szerokie spektrum możliwości współczesnej muzyki kameralnej i jej najnowszych trendów. Forma prezentacji, w której wykonawca oprócz grania na instrumencie obsługuje również elektronikę, video, a często również ma wpisane w partyturze zadania aktorskie, to kwintesencja współczesnej muzyki na kwartet smyczkowy.

Wywodzący się z Gdańska NeoQuartet, pomysłodawca serii koncertów, zaprosił do udziału w projekcie siedmiu znakomitych kompozytorów: Olega Paiberdina z Rosji, Simona Christensena z Danii, Petera Helmuta Langa z Niemiec, Juste Janulyte z Litwy, Annę Huuskonen z Finlandii, Wojtka Blecharza z Polski oraz Märt-Matisa Lill z Estonii.

Każdy z wybranych kwartetów jest dziełem, które wychodzi poza schemat klasycznego wykonawstwa muzyki kameralnej. To bogactwo brzmień, technik kompozytorskich, kreatywności i osobistych doświadczeń twórców.

Dwa elementy łączą całość: Morze Bałtyckie – jako inspiracja do powstania całego projektu oraz NeoQuartet – jeden z najprężniej działających europejskich zespołów muzyki współczesnej.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.