Współczesne kulturalne kooperacje

2019

Szczegóły koncertów:

Łotwa – Ryga – seria koncertów muzyki współczesnej i eksperymentalnej w Centrum Kultury Kanepes – 19.09.2019
Wykonawcy: NeoQuartet, Daša Ludski – wizualizacje

Finlandia – Helsinki – Temppeliaukion Kirkko – 21.10.2019
Wykonawcy: NeoQuartet, Helsinki Chamber Choir

Wielka Brytania – Londyn – Cello Factory – 5.12.2019
Wykonawcy: NeoQuartet, Alwynne Pritchard

Współczesne kulturalne kooperacje to projekt inspirowany 100 rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Polskę z Łotwą, Wielką Brytanią oraz Finlandią. Jest to seria koncertów trójmiejskiego NeoQuartet, specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej, w wyżej wymienionych krajach, podczas których zespół zrealizuje wspólne projekty z zagranicznymi artystami.

Do kooperacji zostali zaproszeni: Helsinki Chamber Choir, brytyjska kompozytorka i performerka Alwynne Pritchard, oraz łotewski artysta sztuk wizualnych Daša Ludski. Każdy koncert jest osobnym projektem, wynikiem wzajemnej inspiracji NeoQuartet oraz zagranicznych artystów.

Idea projektu w sposób bezpośredni odnosi się do nawiązywania stosunków dyplomatycznych Polski z różnymi krajami po odzyskaniu niepodległości. Tak samo polscy artyści nawiązują kontakty i tworzą wspólne wydarzenia z artystami z Łotwy, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Każde spotkanie kreuje osobny projekt, który jest wynikiem twórczej współpracy. Podczas każdego koncertu przedstawiany jest dorobek artystyczny polski oraz dorobek kraju, w którym odbywa się wydarzenie. Dzięki szerokiemu spektrum programu artystycznego, podczas serii koncertów NeoQuartet zaprezentuje współczesną polską kulturę w różnorodnej formie, począwszy od klasycznego połączenia akustycznego kwartetu z chórem kameralnym; poprzez kooperację elektrycznego kwartetu z łotewskim artystą sztuk wizualnych; kończąc na 45 minutowym performance wraz z brytyjską artystką Alwynne Pritchard.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.