Gdańsk 26–30 października 2022

NEO ARTE Syntezator Sztuki to festiwal prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej.

MUZYKA / VIDEO / PERFORMANCE

Festiwal NeoArte – Syntezator Sztuki istnieje po to, by inspirować, wspierać kreatywność, pozytywnie wpływać na człowieka i polepszać jakość jego życia dzięki uczestnictwu w wydarzeniu kulturalnym.
Jest platformą łączącą artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, wydarzeniem intrygującym i nietuzinkowym, dającym szansę na kontakt z muzyką i sztuką pobudzającą nowe obszary ludzkich zmysłów i wzbogacającą spojrzenie na świat. Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest grupa pasjonatów muzyki współczesnej, której trzon stanowi trójmiejski NeoQuartet.

Najnowsze światowe trendy w muzyce i sztuce współczesnej, międzynarodowa obsada, najwyższa jakość artystyczna oraz atmosfera sprzyjająca kontaktowi z kulturą, to charakteryzuje wszystkie wydarzenia NeoArte – Syntezator Sztuki.

Idea festiwalu skupia się na artystycznej syntezie. We współczesnej twórczości zaciera się granica pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki. Kompozytorzy tworzą dzieła z pogranicza video artu i teatru, artyści sztuk wizualnych tworzą instalacje dźwiękowe, teatr i taniec podążają w kierunku sztuki performatywnej. Coraz trudniej jest wyznaczyć granice pomiędzy różnymi dziedzinami twórczości, coraz łatwiej przychodzi nam ich łączenie.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie NeoArte.

5 dni multidyscyplinarnych wydarzeń

Publiczność XI edycji festiwalu podczas pięciu dni wydarzeń będzie mogła uczestniczyć w dziewięciu koncertach, dwóch instalacjach artystycznych oraz performance. Studenci kompozycji będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez kompozytorkę rezydentkę festiwalu  Chihchun Chi – Sun Lee oraz w warsztatach reading sessions prowadzonych przez NeoQuartet. Dzieci i młodzież będą mogli uczestniczyć w zajęciach wprowadzających w fascynujący świat sztuki współczesnej.

Koncerty, performance, warsztaty

Każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, podczas większości z nich publiczność będzie częścią procesu artystycznego. Wydarzenia będą się odbywały we wnętrzach Nadbałtyckiego Centrum Kultury (Ratusz Staromiejski, Centrum Św. Jana)  oraz w muzeum sztuki współczesnej NOMUS. Wśród wykonawców zobaczymy zarówno czołówkę zagranicznych twórców (Helsinki Chamber Choir, Little Giant Chinese Chamber Orchestra, Sven Helbig), jak i najznakomitsze polskie zespoły  i solistów (Małgorzata Walentynowicz, Sławomir Wojciechowski, Kwartludium, Hornet Quartet, LutosAir Quintet, Andrzej Wojciechowski). Specjalnie na potrzeby festiwalu powstanie performance Katarzyny Hołdys oraz instalacja video Filipa Ignatowicza, które zostaną zaprezentowane podczas maratonu koncertowego w gdańskim NOMUS.

Premiery, kooperacje i gwiazda nurtu modern classical

Gospodarze festiwalu, zespół NeoQuartet, wystąpią kilkukrotnie, prezentując między innymi kultowy kwartet „Grido” Helmuta Lachenmanna, kontynuację projektu Multichannel Post Quartet oraz oratorium wykonane wspólnie z Helsinki Chamber Choir. Usłyszymy kilkadziesiąt kompozycji napisanych przez kompozytorów z całego świata, a siedem z nich będzie miało swoją premierę  na festiwalu. Zakończenie imprezy i jej finałowy koncert, to  występ  gwiazdy nurtu modern classical, niemieckiego instrumentalisty i twórcy muzyki elektronicznej Svena Helbiga, który odbędzie się w Centrum Św. Jana.

Szczegółowy program wydarzeń: TUTAJ.

„Trójmiejscy artyści z NeoQuartetu nie „parskają na współczesność”. Przeciwnie – od lat prezentują publiczności wszelkie repertuarowe nowinki. Aby zwiększyć siłę rażenia, zainicjowali Festiwal Neo Arte, podczas którego, wspólnie z zapraszanymi gośćmi, prezentują wytwory sztuki najnowszej.”

– Trójmiasto.pl

NeoArte – Syntezator Sztuki od roku 2019 posiada znak jakości Effe Label przyznawany przez European Festivals Association.

Bilety i karnety/Tickets and passes:

Bilety i karnety są do kupienia poprzez platformę Interticket oraz na 30 minut przed koncertami.
KUPUJĄC BILETY PRZEZ INTERNET - OSZCZĘDZASZ 20%!

dzień

1, 2, 3,4

40 zł

normalny

dzień

1, 2, 3,4

25 zł

ulgowy

dzień

5

80 zł

normalny

dzień

5

50 zł

ulgowy

karnet

5 dni

165 zł

normalny

karnet

5 dni

110 zł

ulgowy