Technopera to multimedialne wydarzenie łączące kulturę techno i operę realizowane w przestrzeni post przemysłowej dawnej Stoczni Gdańskiej, którego premiera odbędzie się 17 czerwca 2023 roku o godzinie 20.00. Miejscem prezentacji spektaklu będzie Galeria WL4 Mleczny Piotr w Gdańsku.

Technopera to bezpośrednie nawiązanie do wydarzeń realizowanych przez kultową trójmiejską grupę artystyczną C.U.K.T. (Centralny Urząd Kultury Technicznej) w latach 1996 – 1999.Członkowie C. U. K. T. wierzyli w rytm, transowość muzyki techno i możliwość podprogowego oddziaływania na odbiorcę. Te założenia, ściśle związane z działaniem muzyki techno, łączyły się z wiarą w możliwość kształtowania postaw społecznych i obywatelskich, edukowania społeczeństwa.

Technopera oparta jest na libretcie, którego autorami są Podletz (Artur Kozdrowski) i Peter Style (Piotr Wyrzykowski). Składa się ono z audiowizualnych sampli z filmów popularnonaukowych oraz science fiction ułożonych w formie dialogu pomiędzy bohaterami opery. Libretto odgrywane na żywo przez VJ-a stanowi choreograficzny i dramaturgiczny punkt odniesienia dla aktorów i muzyków.

W realizację Technopery zaangażowani są artyści, którzy współtworzyli grupę C.U.K.T. Reżyserem i autorem warstwy wizualnej jest Piotr Wyrzykowski, w postać Człowieka wcieli się Mikołaj Robert Jurkowski. Pozostali artyści biorący udział w projekcie, to czołówka trójmiejskich twórców, doskonale również znana ogólnopolskiej i międzynarodowej publiczności. Twórca muzyki elektronicznej Michał Jacaszek przygotuje warstwę elektroniczną opery, a NeoQuartet wraz ze swoimi elektrycznymi instrumentami będzie jego partnerem w tworzeniu całej sfery audio wydarzenia. Obsadę Technopery dopełnia światowej sławy sopranistka i performerka Aleksandra Klimczak. Pozostali bohaterowie opery Obcy, Maszyna i Cyborg zostaną wygenerowani przy pomocy sztucznej inteligencji.

Jednym z podstawowych pytań Technopery 2023 jest cytat zaczerpnięty z tweetu Roberta Scoble odnoszący się do rewolucyjnego rozwoju technologii sztucznej inteligencji:
“Czy zastanawialiście się nad tym, co się stanie, gdy każdy człowiek będzie wiedział wszystko?”

17 czerwca 2023, godz. 20.00 – WL4 Mleczny Piotr w Gdańsku (czas trwania spektaklu – 50 minut)
Reżyseria: Piotr Wyrzykowski
Libretto: Piotr Wyrzykowski, Artur Kozdrowski
Muzyka: Michał Jacaszek, NeoQuartet
Scenografia i oprawa wizualna: Piotr Wyrzykowski
Występują: Aleksandra Klimczak, Mikołaj Robert Jurkowski, Michał Jacaszek, NeoQuartet
Kostiumy: Agnieszka Kochańczyk, współpraca – Natalia Fierka, Karolina Kaźmierczak

Technopera – wydarzenia towarzyszące:

Wystawa – „Technopera 1996 – 2023”, C.U.K.T.
komisarze wystawy: Robert Mikołaj Jurkowski, Jacek Niegoda, Piotr Wyrzykowski.
WL4, 1 piętro

Po zakończeniu spektaklu zapraszamy na sety DJ i VJ.
Wystapią: Maria Smolarz, Klokier, KJG – Konrad Górecki

Mecenasami wydarzenia są Miasto Gdańsk oraz Województwo Pomorskie.
Organizator – Stowarzyszenie NeoArte

Skip to content