Projekt Neo Voyager
Neo Voyager – rozwój współpracy kulturalnej poprzez organizację norweskiej i islandzkiej edycji festiwalu muzyki współczesnej NeoArte Syntezator Sztuki oraz projektu edukacyjnego Neo Edu Arte w Polsce, Norwegii i Islandii.
Ideą projektu jest realizacja norweskiej i islandzkiej edycji festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki w latach 2023-2024. NeoArte – Syntezator Sztuki to festiwal o międzynarodowej obsadzie odbywający się w Gdańsku od roku 2012. Wydarzenie prezentuje najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej.
Każdy z festiwali jest dedykowany muzyce i sztuce współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu najnowszych technologii na działania artystyczne. Każde wydarzenie przedstawia głównie twórczość z artystów z krajów, które biorą udział w projekcie. Każda edycja ma swojego patrona, którymi są kompozytorzy z Norwegii i Islandii. Poszczególne edycje odbywają się w Oslo (marzec 2023) oraz w Reykjaviku (marzec 2024). Jako impreza towarzysząca odbywa się polska część projektu (XII edycja festiwalu NeoArte w Gdańsku – październik 2023).
Programy artystyczne oraz organizacja poszczególnych festiwalu są wynikiem współpracy zespołu kuratorów i koordynatorów z trzech krajów biorących udział w projekcie. Do projektu zaangażowane są również instytucje kulturalne związane z muzyką współczesną.
Szczegóły festiwali:
• NeoArte – Syntezator Sztuki, edycja norweska, Oslo – 24 – 26.03.2023
Kuratorzy i producenci: Martyna Kosecka, Idin Samimi Mofakham, NeoQuartet
• XII edycja NeoArte – Syntezator Sztuki, Gdańsk – 26 – 29.10.2023
Kuratorzy i producenci: NeoQuartet
• NeoArte – Syntezator Sztuki, edycja islandzka, Reykjavík – 22 – 24.03.2024
Kuratorzy i producenci: Thora Einarsdottir, NeoQuartet
Szczegóły festiwalu – TUTAJ
NEO EDU ARTE
OSLO – GDAŃSK – REYKJAVIK 2023-2024
Integralną częścią zadania jest również Neo Edu Arte – projekt edukacyjny skierowany do młodych kompozytorów z Polski, Norwegii i Islandii. W wyniku konkursu wytypowanych zostało 6 młodych kompozytorów. Nagrodą są zamówienia kompozytorskie na utwór kwartet smyczkowy. Młodzi kompozytorzy pracują z uznanymi kompozytorami podczas 3 sesji warsztatowych, które odbywają się w każdym z zaangażowanych krajów. Oprócz zajęć z kompozycji pracują z zespołem NeoQuartet. W ramach wsparcia w rozwoju kariery odbywają się również sesje coachingowe ze specjalistą w dziedzinie przedsiębiorczości w kulturze. Premiery utworów młodych kompozytorów zaprezentowane zostaną podczas islandzkiej edycji festiwalu NeoArte. Na zakończenie projektu wszystkie kompozycje zostaną nagrane na płytę CD.
W wyniku dwuetapowego konkursu do udziału w projekcie zostali wytypowani:
Islandia
Ása ÖnnuÓlafsdóttir
Kristján Steinn Kristjánsson
Norwegia
Anders Hannevold
Vanessa Isobel Black
Polska
Hubert Gabriel Żmudzki
Przemysław Pacek
Partnerzy projektu Neo Voyager:
nyMusikk’s Composer Group (Norwegia)
The Society of Icelandic Composers (Islandia)
Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich (Polska)
Foreningen Oslo Sinfonietta og Cikada (Norwegia)
Norræna húsið í Reykjavík (Islandia)
Neo Edu Arte – program edukacyjny
21 – 22.03.2024, Warsztaty w Reykjaviku
Idea programu- tutaj
Program edukacyjny Neo Edu Arte – warsztaty w Reykjaviku – jest częścią projektu Neo Voyager finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich.
Mentorzy
Trond Reinholdtsen (NO)
Bergrún Snæbjörnsdóttir (IS)
Martyna Kosecka (PL)
Idin Samimi Mofakham (IR)
Paweł Hendrich (PL)
NeoQuartet (PL)
Anna Proszowska-Sala (PL)
Uczestnicy:
Vanessa Isobel Black (NO)
Anders Hannevold (NO)
Ása Önnu Ólafsdóttir (IS)
Przemysław Pacek (PL)
Kristján Steinn Kristjánsson (IS)
Hubert Gabriel Żmudzki (PL)
21.03.2024
Neo Edu Arte – warsztaty Reading Sessions dla młodych kompozytorów w ramach projektu Neo Voyager – prowadzenie NeoQuartet
22.03.2024
Neo Edu Arte – Coaching kariery – warsztaty dla młodych kompozytorów w ramach projektu Neo Voyager – prowadzenie Anna Proszowska-Sala