PROGRAM

26.10.2023, czwartek

Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35

 

bilety dostępne od 28.09.2023

20:00

NEO KLASYKA – PIERRE BOULEZ

Kurator – Krzysztof Kwiatkowski

Wykonawcy:
Flow Unit
Anna Kwiatkowska – skrzypce
Julian Paprocki – klarnet
Martyna Zakrzewska – fortepian
Mateusz Ryczek – elektronika

Program:
Pierre Boulez – “Notations”
Pierre Boulez – “Une page d’éphéméride”
Pierre Boulez – “Incises”
Pierre Boulez – “Dialogue de l’ombre double”
Pierre Boulez – “Anthèmes II”

Projekt Neo Klasyka – to prezentacja podczas koncertów festiwalu NeoArte dokonań twórców, którzy zmienili bieg historii muzyki współczesnej. Bohaterem edycji 2023 jest Pierre Boulez, którego wpływ na kształt muzyki powstałej po drugiej wojnie światowej nie ma precedensu pod względem różnorodności impulsów. Był inicjatorem pionierskiego paryskiego ośrodka IRCAM wspomagającego twórców i wykonawców bazą naukowo-technologiczną. Właśnie dzięki rozwiniętej w IRCAM technologii elektroakustycznego wspomagania żywych wykonawców powstały dwa spośród jego najbardziej atrakcyjnych utworów: Dialogue de l’ombre double i Anthèmes II. Program uzupełniają utwory fortepianowe: Incises i Une page d’éphéméride oraz wybór z Notations – utworu z roku 1946, w którym mający 20 lat kompozytor określił się jako bezkompromisowy awangardzista.

21:00

TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ

Wykonawcy:

Hyo-young Kim – saenghwang
NeoQuartet

Program:
Eunsil Kwon (KR) -„Reflection” na Saenghwang i kwartet smyczkowy
Won-jeong Lee (KR) -„Blessed are the Dead” na Saenghwang i kwartet smyczkowy
Dong-jin Bae (KR) -„Moments Musicaux” na Saenghwang i kwartet smyczkowy
Dohun Lee (KR) -„Die unterbrochene Brücke III” na kwartet smyczkowy
Hye-jeong Hwang (KR) -„Spiritual Dance II” na kwartet smyczkowy

Wydarzenie „Tradycja i współczesność” to spotkanie dwóch pozornie odległych światów odbywające się na kilku poziomach: tradycyjne koreańskie instrumenty (saenghwang) oraz akustyczny kwartet smyczkowy, tradycyjna muzyka koreańska i muzyka współczesna, koreańskie kompozytorski i polscy wykonawcy. Gośćmi NeoQuartet będzie pięć czołowych koreańskich kompozytorek oraz wybitna instrumentalistka specjalizujące się w grze na tradycyjnym koreańskim instrumencie.

27.10.2023, piątek

Kolonia Artystów w Gdańsku, al. Grunwaldzka 51

 

bilety dostępne od 28.09.2023

20:00

DUO VOICETRONICS

Wykonawcy:
Natalia Pschenitschnikova – sopran
Martin Daske – live electronics, video

Program:
Adrian Mocanu (UA) – “Cantos Babilonicos” na głos i elektronikę (2020) (prawykonanie)
Natalia Pschenitschnikova (RU)/ Martin Daske (DE) – “Stadt/ Land/ Klang” na głos i elektronikę i video – Gdańsk – Study (2023) (prawykonanie)
Charlotte Seither (DE) – “Dreizehn Verwehungen” (2012) na głos solo
Natalia Pschenitschnikova (RU) – “Birds conversations” (2018) na głos i elektronikę
Martin Daske (DE) – “no sound:scape – for leo zogmayer” (2015) na elektronikę
Rainer Rubbert (DE) – “Schlacht Rufe” (2003) na głos i elektronikę
Martin Daske (DE) – “CIAria” (2006) for (spying) singers and electronics
Natalia Pschenitschnikova (RU)/ Martin Daske (DE) – “Stadt/ Land/ Klang” na głos i elektronikę i video – Berlin- Study ( 2017)

Berliński duet złożony z eksperymentującej sopranistki i twórcy muzyki elektronicznej zaprezentują w Gdańsku koncert prezentujący najnowsze trendy muzyki współczesnej prosto z jej światowej stolicy Berlina. Zapętlony i elektronicznie przetworzony sopran, tworzona na żywo warstwa elektroniczna oraz video zapewnią widowni pełną gamę wrażeń sensorycznych.

21:00

LUTOS GRACIAS

Wykonawcy:
Piotr Kaliński – elektronika
NeoQuartet

Projekt Lutos Gracias dedykowany jest twórczości kompozytora Witolda Lutosławskiego. Jego muzyka, a zwłaszcza znakomity Kwartet Smyczkowy z 1964 roku towarzyszy zespołowi NeoQuartet od początku jego działalności. To właśnie ten utwór będzie punktem wyjścia do muzycznego spotkania twórcy muzyki elektronicznej Piotra Kalińskiego i muzyków gdańskiego kwartetu. Aleatoryzm kontrolowany, improwizacja, sonoryzm, duża dawka energii i wzajemna inspiracja na scenie tego wszystkiego można się spodziewać podczas premiery tego projektu.

28.10.2023, sobota

NOMUS Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku, ul. Jaracza 14

 

bilety dostępne od 28.09.2023

18:00 – 22.00

MARATON NEOARTE

NEOQUARTET
MAJA MIRO & EWA LIEBCHEN
FILIP IGNATOWICZ
MICHAEL BEIL
ENSEMBLE GARAGE
SEBASTIAN CHOROMAŃSKI

18.00
NEOQUARTET – New Cross-Border Cultural Perspectives

Program:
Helmuth Flammer (DE) – “Kwartet smyczkowy nr 7” (2023)
Michael Quell (DE) – “Kwartet smyczkowy nr 2” (2023)
Jürgen Kupfer (DE) – “Semiose 24/2” (2023)

Różne pokolenia twórców, różne style, różne narodowości. Muzyka współczesna w czystym i akustycznym wydaniu. Kontrast do świata, w którym technologia jest wszędzie. Ascetyczny projekt dedykowany niemieckiej muzyce napisanej na kwartet smyczkowy. W programie kompozycje Helmutha Flammera, Michaela Quella i Jurgena Kupfera.

18.45
MAJA MIRO & EWA LIEBCHEN

Połączenie fletów współczesnych i renesansowych w elektroakustycznym pejzażu muzyki nowej. W programie sześć kompozycji polskich kompozytorek i kompozytorów (Monika Szpyrka, Michał Janocha, Paweł Malinowski, Sławomir Wojciechowski, Sławomir Kupczak).

19.30
NEOQUARTET – THE PERSISTENCE OF MEMORY

Program:
Sławomir Kupczak (PL) – “Trwałość pamięci”
Marsel Nichan (SE) – “Rites” (prawykonanie)

Najnowsze dzieła polskiego kompozytora Sławomira Kupczaka i szwedzkiego twórcy Marsela Nichana. Z jednej strony inspiracja płynąca z surrealistycznego dzieła Salvadora Dali, z drugiej z codziennych ludzkich rytuałów tworzących życie każdego z nas. NeoQuartet ponownie w akustycznej odsłonie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Rezydencja artystyczna kompozytora Marsela Nichana jest finansowana przez Swedish Arts Grants Committee.

 

20.00
FILIP IGNATOWICZ – artUNBOXING
Premiera najnowszego odcinka video performance

„artUNBOXING” to video performance stworzony specjalnie na platformę YouTube, inspirowany przez unboxing – internetowy gatunek wideo. Treścią tego rodzaju filmów jest rozpakowywanie produktów, zazwyczaj znanych i drogich, a następnie recenzowanie ich wyglądu oraz działania. Odcinek nagrany specjalnie na XII edycję festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki odwołuje się do nazwy samego festiwalu i polega na performatywnym rozpakowaniu i przetestowaniu obiektu, który jest instrumentem, ale też dziełem sztuki.

20.30
MICHAEL BEIL – KONCERT MONOGRAFICZNY

Wykonawcy:
Ensemble Garage, Martyna Zakrzewska

Program:
Michael Beil – Keyjane
Michael Beil – Caravan
Michael Beil – Karaoke rebranng

Michael Beil jeden z najbardziej inspirujących i nowatorskich niemieckich współczesnych kompozytorów, którego twórczość w mistrzowski sposób eksploruje łączenie muzyki elektronicznej, instrumentalnej i video, gdzie zarówno wykonawcy, jak i widownia są częścią procesu artystycznego. Podczas koncertu zostaną zaprezentowane trzy jego kultowe kompozycje. Każda z nich jest osobną instalacją audio video, w której performatywne działania wykonawców odgrywają kluczowa rolę. Wykonawcami koncertu będzie jeden z najbardziej rozchwytywanych niemieckich zespołów specjalizujących się w muzyce współczesnej Ensemble Garage. Na fortepianie gościnnie wystąpi Martyna Zakrzewska.

21.30
SEBOL BEJSBOL – PERFORMANCE

Sebastian Choromański to artysta sztuk wizualnych oraz fascynat rapu. Podczas swojego performance spróbuje pobić rekord Guinnessa w ilości powtórzeń bisu po swoim występie. W roli głównej pojawi się projekt „Korpo Jaja”. Niewykluczone, że do Sebastiana dołączą muzycy NeoQuartet, a może ktoś więcej….

29.10.2023, niedziela

Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35

 

bilety dostępne od 28.09.2023

16.00

JONATHAN POWELL – Solo piano

Recital jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych na świecie pianistów specjalizujących się w muzyce współczesnej.
W programie utwory Iannisa Xenakisa, Mortona Feldmana, Johna Cage’a.

17.00

JONATHAN POWELL & NEOQUARTET

Program:
Iannis Xenakis (FR) – “Akea”
Jakub Rataj (CZ) – “H” na kwintet fortepianowy
Martyn Harry (GB) – “SWF Baden-Baden (Powell)” – prawykonanie

Na zakończenie festiwalu usłyszymy trzy kompozycje napisane na kwartet smyczkowy i fortepian. Obok kultowej Akei – Iannisa Xenakisa i kwintetu czeskiego kompozytora Jakuba Rataja, zaprezentowana zostanie światowa premiera najnowszej kompozycji brytyjskiego twórcy Martyna Harry’ego.

Neo Edu Arte – program edukacyjny

24 – 27.10.2023, Warsztaty w Gdańsku

Idea programu- tutaj

Program edukacyjny Neo Edu Arte – warsztaty w Gdańsku – jest częścią projektu Neo Voyager finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich.

Mentorzy

Trond Reinholdtsen (NO)
Bergrún Snæbjörnsdóttir (IS)
Martyna Kosecka (PL)
Idin Samimi Mofakham (IR)
Paweł Hendrich (PL)
NeoQuartet (PL)
Anna Proszowska-Sala (PL)

Uczestnicy:
Vanessa Isobel Black (NO)
Anders Hannevold (NO)
Ása Önnu Ólafsdóttir (IS)
Przemysław Pacek (PL)
Kristján Steinn Kristjánsson (IS)
Hubert Gabriel Żmudzki (PL)

Plan warsztatów:
24.10.2023
Neo Edu Arte – warsztaty Reading Sessions dla młodych kompozytorów w ramach projektu Neo Voyager – prowadzenie NeoQuartet
25.10.2023
Neo Edu Arte – warsztaty dla młodych kompozytorów w ramach projektu Neo Voyager – prowadzenie – Trond Reinholdtsen, Bergrún Snæbjörnsdóttir, Martyna Kosecka, Idin Samimi Mofakham, Paweł Hendrich
26.10.2023
Neo Edu Arte – warsztaty Reading Sessions dla młodych kompozytorów w ramach projektu Neo Voyager – prowadzenie NeoQuartet
27.10.2023
Neo Edu Arte – Coaching kariery – warsztaty dla młodych kompozytorów w ramach projektu Neo Voyager – prowadzenie Anna Proszowska-Sala

Akademia Syntezatora

Warsztaty edukacyjne w ramach festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki

28.10.2023, 11.00 – 14.00
“Narysuj Dźwięk” warsztaty dla dzieci – prowadzenie Emilia Sitarz
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, ul. Gnilna 3

W ramach warsztatów uczestnicy poznają nietypowy sposób notowania muzyki w postaci partytur graficznych. Sugerując się kolorem, kształtem znaków oraz ich układem, odkryją w jaki sposób można zapisać różne dźwięki, a następnie przygotują własne grafiki muzyczne. Warsztaty zakończą się koncertem podczas Maratonu NeoArte. Powstałe partytury zostaną wykonane na fortepianie przez pianistkę Emilię Karolinę Sitarz.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6 – 10 lat.
Wstęp wolny

Zapisy na:
management.neoquartet@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona

30.10.2023, 10.00 – 12.00
Michael Beil – warsztaty dla młodych kompozytorów
Akademia Muzyczna w Gdańsku, ul. Łąkowa 1-2

Dwugodzinny wykład/spotkanie, podczas którego uznany niemiecki kompozytor dzieli się swoją wiedzą ze studentami kompozycji.

Wstęp wolny

Bilety i karnety/Tickets and passes:

 
Skip to content