PROGRAM

25.10.2021

godz. 20.00

Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego, ul. Korzenna 33/35
„Życie maszyn”

Wykonawcy:

Piotr Sałajczyk – fortepian

Program:

Krzysztof Meyer
Dariusz Przybylski
Aleksandra Gryka
Aleksander Nowak

Na program recitalu składają się utwory, mówiące o fascynacji człowieka rozwojem technologii, dla których inspiracją jest automatyzacja i użycie robotów w XXI wieku. W dzisiejszym świecie już nie tylko cieszymy się powstałymi rozwiązaniami, lecz także wciąż pracujemy nad nowymi wynalazkami. XXI wiek to czas prężnie rozwijających się innowacyjnych technologii, czas maszyn i robotów, które wypierają pracę człowieka na coraz to większą skalę. Automatyzacja i robotyzacja są procesami nie do zatrzymania. Możliwości rozwoju i lęki związane z procesami robotyzacji stanowią myśl przewodnią tego programu.

KUP BILET

 

godz. 21.00

Electric a capella

Program:

Uģis Prauliņš
Platons Buravickis
Aleksander Kościów
Georg Crumb

Wykonawcy:

Vocal Group PUTNI (Łotwa), NeoQuartet

Międzynarodowa artystyczna kooperacja pomiędzy Polską, a Łotwą. Dwa znakomite zespoły kameralne, łotewska grupa wokalna Putni oraz NeoQuartet w odsłonie elektrycznej. Widownia będzie miała okazję wziąć udział w spektaklu multimedialnym, podczas którego wykonane zostaną między innymi dwie polskie prapremiery utworów łotewskich kompozytorów (Uģis Prauliņš i Platons Buravickis) oraz kultowe dzieło Black Angels Georga Crumba w wersji na elektryczny kwartet smyczkowy.

KUP BILET

 

26.10.2021

godz. 20.00

Kolonia Artystów w Gdańsku,
al. Grunwaldzka 51
„Institute for post-human performance practice”
Trond Reinholdtsen i Jennifer Torrence.

Wykonawcy:

Trond Reinholdsten, Jennifer Torrence – perkusja

Institute for Post-Human Performance Practice to instalacja performatywna stworzona przez Tronda Reinholdtsena i Jennifer Torrence w celu ustanowienia i działalności instytutu poświęconego zwiększaniu skuteczności i konkurencyjności człowieka muzyka w kontekście konkurowania w przyszłości z robotami i sztuczną inteligencją. Badania Instytutu obejmują protetykę, leki, współpracę robota z człowiekiem i inne praktyki wspomagające człowieka. Instalacja performance, Institute for Post-Human Performance Practice, obejmuje występy na żywo, wideo i sam instytut.
.

27.10.2021

godz. 20.00

NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku, al. Jaracza 14
Orkiestra Muzyki Nowej

Program:

Stefan Prins – Generation Kill

Katowicka Orkiestra Muzyki Nowej jest najstarszym i najbardziej utytułowanym polskim zespołem specjalizującym się w muzyce współczesnej. Podczas tego multimedialnego wydarzenia zespół, przedstawi widowni kultowe dzieło Generation Kill, gwiazdy muzyki współczesnej Stefana Prinsa.

godz. 21.30

„Neo Klasyka – Stockhausen”

Kurator:

Monika Pasiecznik

Wykonawcy:

Martyna Zakrzewska, Miłosz Pękala wraz zespołem, Bartłomiej Sutt

Program:

Karlheinz Stockhausen – Kontakte (1959) na fortepian perkusję i elektronikę 
Karlheinz Stockhausen – Mikrophonie I (1960) na tamtam i 6 wykonawców

Projekt Neo Klasyka – to prezentacja podczas koncertów festiwalu NeoArte dokonań twórców, którzy zmienili bieg historii muzyki współczesnej. Bohaterem edycji 2021 będzie Karlheinz Stockhausen, geniusz dwudziestowiecznej muzyki, który inspiruje nie tylko muzyków klasycznych, ale stworzył podwaliny pod twórczość elektroniczną z muzyką techno włącznie. . Na program składają się kanoniczne utwory, takie jak KONTAKTE (1959) na fortepian, perkusję i taśmę oraz MIKROPHONIE I (1965) na tamtam, dwa mikrofony, dwa filtry i potencjometry. Przed laty utwory te były przełomowymi osiągnięciami zarówno w zakresie nowej definicji materiału muzycznego czy formy, jak i zastosowania nowych środków przetworzeń elektronicznych. Dziś uznawane są za klasykę muzyki ubiegłego stulecia, które ukazują dalekosiężność, ponadczasowość i rozmach artystycznych przedsięwzięć Stockhausena.

KUP BILET

28.10.2021

godz. 20.00

NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku, al. Jaracza 14
„Electric Primitivo”

Wykonawcy:

Arturo Corrales – live electronics, Gilbert Imperial – gitara elektryczna , Lòtzio Andrea Carlotto – wideo

Program:

Fausto Romitelli, Arturo Corrales, Denis Dufor, Eve Beglarian, John Zorn

Electric Primitivo wnosi na scenę surową i wybuchową kombinację gitary elektrycznej i elektroniki, wzbogaconą o interakcję wideo na żywo. Program obejmuje muzykę żyjących kompozytorów oraz swobodną improwizację na wszystkich poziomach: wideo, elektroniki i gitary.

KUP BILET

 

godz. 21.30

Marek Rogulus Rogulski – interaktywny performance na kontrabas, trąbkę i obiekty

Artysta specjalnie na potrzeby festiwalu NeoArte stworzy instalację – obiekt, który w sposób twórczy będzie nawiązywał do wnętrz nowo otwartego Muzeum Sztuki NOMUS.

KUP BILET

 

29.10.2021

godz. 20:00

Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego, ul. Korzenna 33/35
Modern Multicultural Quartet

Wykonawcy:
NeoQuartet

Kompozytorzy:
Mohammad H. Javaheri, Idin Samimi Mofakham (Iran)
Agnes Ida Pettersen, Tze Yeung Ho (Norwegia)
Martyna Kosecka, Anna Sowa (Polska)

Program:
6 premierowych kompozycji napisanych na kwartet smyczkowy z elektroniką oraz na elektryczny kwartet smyczkowy z looperami i syntezatorami.

Modern Multicultural Quartet to projekt, którego celem jest ukazanie najnowszego oblicza królewskiego składu instrumentalnego jakim jest kwartet smyczkowy. Punktem wyjścia są cztery klasyczne akustyczne instrumenty, które w procesie ewolucji muzyki i postępu technologicznego stają się medium elektronicznym z nieograniczonymi możliwościami brzmieniowymi. To wszystko przedstawione jest z perspektywy kulturowej perskiej, środkowo europejskiej oraz skandynawskiej.

KUP BILET

 

30.10.2021

godz. 23:00-6:00

Centrum Hevelianum w Gdańsku, ul. Gradowa 6
Stefan Wesołowski – Śnienie (całonocny koncert/hapenning)

Wykonawcy:
Stefan Wesołowski wraz z zespołem instrumentalnym Stefan Wesołowski na zamówienie festiwalu NeoArte stworzy 7 godzinną elektroakustyczną kompozycję przeznaczoną do słuchania, kontemplowania i śnienia. Podczas tego całonocnego koncertu/happeningu widownia będzie miała do dyspozycji specjalnie przygotowane materace, by móc spędzić całą noc w otoczeniu dźwięków i obrazów, które stworzy trójmiejski artysta sztuk wizualnych Filip Ignatowicz. Obok autora projektu w koncercie weźmie udział kilkuosobowy zespół instrumentalny.

KUP BILET

 

31.10.2021

godz. 17:00

Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego, ul. Korzenna 33/35
Moscow Contemporary Music Ensemble

Program:
Olga Rayeva – “Ethiopian coffee” for flute, bass-clarinet and piano 
Giacinto Scelsi – Duo for violin and cello
Anton Svetlishny – „Half of a Dog” for alto flute, bass-clarinet, piano and cello  
Alvin Lucier – “Two Circles” for flute, clarinet, piano, violin, cello and electronics 
Philippe Hurel – „Pour Luigi” for flute, clarinet, piano, violin and cello

Moskiewski zespół jest najbardziej znanym rosyjskim ensemblem muzyki współczesnej. Koncertuje na wszystkich kontynentach, a swoje utwory dedykują im najwybitniejsi kompozytorzy i kompozytorski z całego świata. Na specjalne zamówienie festiwalu NeoArte, Moscow Contemporary Ensemble wprowadzi widzów w świat muzyki spektralnej. Rosyjscy artyści to ścisła czołówka światowych ensembli muzyki współczesnej, a muzyka Scelsiego, Hurela, czy Alvina Luciera i Harveya z pewnością zabrzmi w ich wykonaniu na najwyższym poziomie artystycznym.

KUP BILET

 

31.10.2021

godz. 19:00

Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego, ul. Korzenna 33/35
Neo Kooperacje
Jubileusz 15lecia NeoQuartet

Wykonawcy:
Małgorzata Walentynowicz, Emil Miszk, Marsija, Jacaszek, NeoQuartet

Koncert z okazji jubileuszu 15lecia zespołu NeoQuartet. Trójmiejski zespół, organizator festiwalu NeoArte, zaprosił do kooperacji i stworzenia czterech piętnastominutowych wspólnych kompozycji najbardziej cenionych i wszechstronnych trójmiejskich muzyków. Każdy z zaproszonych artystów wymyka się schematom i działa na wielu obszarach artystycznych. Koncert ma być z jednej strony podsumowaniem festiwalu muzyki współczesnej, a z drugiej ma stanowić wyjście do szerszego grona odbiorców.

KUP BILET

 

Warsztaty

26.10.2021

Akademia Syntezatora – warsztaty Reading Sessions dla młodych kompozytorów – prowadzenie NeoQuartet

Indywidualne reading sessions to spotkanie młodego kompozytora i doświadczonych wykonawców, podczas których twórca ma szansę otrzymania informacji zwrotnej na temat swojego utworu. Do warsztatów zakwalifikowanych zostanie 5 kompozytorów, wyłonionych na podstawie konkursu. Każdy z młodych twórców będzie miał godzinną sesję z zespołom NeoQuartet.

27.10.2021

Akademia Syntezatora – warsztaty dla młodych kompozytorów – prowadzenie Trond Reinholdtsen

Dwugodzinny wykład/spotkanie, podczas którego uznany kompozytor dzieli się swoją wiedzą ze studentami kompozycji.

29-31.10.2021

Neo Edu Arte – warsztaty dla dzieci – prowadzenie Agnieszka Płoszajska

Skierowane do dzieci i młodzieży warsztaty zakończone koncertami organizowane są corocznie w innej dzielnicy Gdańska. W roku 2021 będzie to Dolne Miasto. Przez kilka dni festiwalu, codziennie będą odbywały się zajęcia, których efektem będzie krótki koncert wykonany przez młodych adeptów sztuki na niedzielnym koncercie w Ratuszu Staromiejskim.

Zapisy na management.neoquartet@gmail.com

Bilety i karnety/Tickets and passes:

Wkrótce rozpoczniemy sprzedaż biletów/We will start selling tickets soon

Stowarzyszenie powołali do życia członkowie kwartetu smyczkowego NeoQuartet w składzie:

Karolina Piątkowska-Nowicka - I skrzypce
Paweł Kapica - II skrzypce
Michał Markiewicz - altówka
Krzysztof Pawłowski - wiolonczela

Stowarzyszenie Neoarte

Stowarzyszenie NeoArte

powstało z pasji czwórki muzyków tworzących kwartet smyczkowy NeoQuartet. Jest to jeden z najprężniej działających zespołów kameralnych specjalizujących się w muzyce współczesnej w Europie. Jesteśmy pasjonatami sztuki i muzyki współczesnej, codziennie okrywamy jej piękno, kreatywność i siłę oddziaływania. Chcemy promować twórczość współczesnych artystów, dawać im przestrzeń do działania. Dlatego powołaliśmy do życia festiwal NeoArte – Syntezator Sztuki, który odbywa się w Gdańsku od 2012 roku.

Poza festiwalem rokrocznie organizujemy projekty, które stwarzają możliwości współpracy pomiędzy różnymi krajami i kulturami, budujemy międzynarodowe sieci współpracy, kreujemy nowe sposoby kontaktu ze sztuką i przyczyniamy się do powstawania nowych dzieł.

Wierzymy, że kontakt z kulturą i sztuką może pozytywnie wpływać na człowieka, może polepszać jakość jego życia. Taka jest też nasza misja - poprzez kulturę i sztukę zmieniać świat na lepsze.

Bardzo jest nam bliska idea kreatywności, której podstawą jest kultura (culture based creativity). Ta idea przyświeca każdym naszym działaniom.

Dotychczas zrealizowane projekty:

 9 edycji Festiwalu NeoArte Syntezator Sztuki w Gdańsku (2012 – 2020),
• 18 projektów Zamówienia Kompozytorskie finansowanych przez Instytut Muzyki i Tańca (2013- 2020) - powstanie 18 nowych kompozycji, organizacja ponad 40 koncertów w Polsce i za granicą
5 projektów z programu Promocja Kultury Polskiej za Granicą 2015-2020 (Bałtyckie Spektrum Muzyki Nowej – edycja 2016, 2018, 2020, Tournee Neo Temporis Group po Ukrainie, Współczesne kulturalne kooperacje - 2019),
• 3 projekty w ramach programu „Kulturalne Pomosty” Instytutu Adama Mickiewicza "Tournee zespołu NeoQuartet po Chinach, Korei Południowej i Japonii" (2018), Tournee Neo Electric Quartet po Ukrainie (2019), Seria koncertów online NeoQuartet dla koreańskiej widowni (2020),
1 projekt inwestycyjny finansowany przez MKiDN "Zakup instrumentów elektrycznych dla zespołu NeoQuartet" (2017)
• liczne koncerty i nagrania zespołu Neoquartet oraz Neo Temporis Group polsko ukraińskiego zespołu muzyki współczesnej (Europa, Chiny, Korea Południowa)
• 1 projekt z programu "Kultura w sieci", NeoKolekcja (2020)

Zagraniczne organizacje i instytucje, z którymi współpracowało Stowarzyszenie NeoArte:
Another Space Festival (Moskwa), Festiwal Beijing Moderne, ASEAN Music Week, Shanghai New Music Week, Randfestspiele - Berlin, Autumn Fest Festival – Tallin, London Ear Festival, ReMusik – Sankt Petersburg, Afekt festival – Tartu, Daegu International Contemporary Festival, Klang Festival – Kopenhaga, Festiwal Kontrasty (Lwów), Związek Kompozytorów Estońskich, Związek Kompozytorów Litewskich, Związek Kompozytorów Ukraińskich, Instytut Czeski w Moskwie, Helsinki Music Center, Kanepes Music Center (Łotwa), Helsinki Chamber Choir, Lwowska Narodowa Filharmonia.

 

 

Więcej o projektach: tutaj

Dotychczas zrealizowane projekty:

 9 edycji Festiwalu NeoArte Syntezator Sztuki w Gdańsku (2012 – 2020),
• 18 projektów Zamówienia Kompozytorskie finansowanych przez Instytut Muzyki i Tańca (2013- 2020) - powstanie 18 nowych kompozycji, organizacja ponad 40 koncertów w Polsce i za granicą
5 projektów z programu Promocja Kultury Polskiej za Granicą 2015-2020 (Bałtyckie Spektrum Muzyki Nowej – edycja 2016, 2018, 2020, Tournee Neo Temporis Group po Ukrainie, Współczesne kulturalne kooperacje - 2019),
• 3 projekty w ramach programu „Kulturalne Pomosty” Instytutu Adama Mickiewicza "Tournee zespołu NeoQuartet po Chinach, Korei Południowej i Japonii" (2018), Tournee Neo Electric Quartet po Ukrainie (2019), Seria koncertów online NeoQuartet dla koreańskiej widowni (2020),
1 projekt inwestycyjny finansowany przez MKiDN "Zakup instrumentów elektrycznych dla zespołu NeoQuartet" (2017)
• liczne koncerty i nagrania zespołu Neoquartet oraz Neo Temporis Group polsko ukraińskiego zespołu muzyki współczesnej (Europa, Chiny, Korea Południowa)
• 1 projekt z programu "Kultura w sieci", NeoKolekcja (2020)

Zagraniczne organizacje i instytucje, z którymi współpracowało Stowarzyszenie NeoArte:
Another Space Festival (Moskwa), Festiwal Beijing Moderne, ASEAN Music Week, Shanghai New Music Week, Randfestspiele - Berlin, Autumn Fest Festival – Tallin, London Ear Festival, ReMusik – Sankt Petersburg, Afekt festival – Tartu, Daegu International Contemporary Festival, Klang Festival – Kopenhaga, Festiwal Kontrasty (Lwów), Związek Kompozytorów Estońskich, Związek Kompozytorów Litewskich, Związek Kompozytorów Ukraińskich, Instytut Czeski w Moskwie, Helsinki Music Center, Kanepes Music Center (Łotwa), Helsinki Chamber Choir, Lwowska Narodowa Filharmonia.

 

 

Więcej o projektach: tutaj