NEO KLASYKA – HORATIU RADULESCU
Horatiu Radulescu – Inimate Rituals na altówkę i elektronikę
„W 2003 roku skomponowałem Intimate Rituals XI (utwór na altówkę) wykorzystując taśmę z wcześniej nagranymi ikonami dźwiękowymi z altówką w spektralnej scordaturze, bardzo specjalnym akordzie strojeniowym; otwarte struny symulują 3., 4., 13. i 20. harmoniczną monesis F, dając półkrzyżyk C, półkrzyżyk F, nieco niższe D i półkrzyżyk A. W tej scordaturze czujesz również obecność 7. harmonicznej w powietrzu; 3. i 4. harmoniczna w sumie dają 7, a 13. i 20. harmoniczne w różnicy również dają 7. Tak więc 7. jest tam również, w podświadomości, chociaż nie jest bezpośrednio obecna. Utwór jest dedykowany Vincentowi Royerowi; został skomponowany w Clarens / Montreux w 2003 roku. i po raz pierwszy wykonany przez niego w Chicago. Czas jest bardzo ścisły; techniki są już znane z Das Andere i Lux Animae, ale w inny sposób aktywowane; makroforma jest również kierowana przez proporcje Fibonacciego. Altówka jest w ciągłym dialogu z ikonami dźwiękowymi (nie lubię myśleć o tym utworze jako o altówce i taśmie; idealnie byłoby, gdyby ikony dźwiękowe były na żywo). Altówka i ikony dźwiękowe są od siebie zależne, czasami się krzyżując, czasami nie. Są bardzo intensywne momenty, gdy ikony dźwiękowe opisują kulminację wysokiego rejestru w Złotej Sekcji; altówka osiąga tam również swoje najwyższe dźwięki, a następnie zanika, w bardzo dziwny sposób, ponownie sięgając po niskie, najbogatsze barwy. Intymne Rytuały to bardzo prywatne, może nawet erotyczne sytuacje. Od oryginalnego nagrania ikon dźwięku w studiu Lucero w Wersalu w 1986 r. do premiery Intimate Rituals XI z altówką w 2003 r. minęło aż 17 lat, ale ta sama atmosfera powinna wciąż istnieć, ten rodzaj duchowej intymności”. Horatiu Radulescu, Amsterdam
Horatiu Radulescu – Settle Your Dust, This Is Primal Identity na fortepiano solo
Horatiu Radulescu – Kwartet smyczkowy nr 5 “Before The Universe Was Born”
Wykonawcy:
Igor Torbicki – muzyk, performer i publicysta zamieszkały w Gdańsku. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki XX i XXI wieku. W swojej twórczości łączy wpływy współczesnej muzyki akademickiej oraz elektronicznego undergroundu. Członek Kodama Music Project oraz ext.collective, z którym odbywa rezydencję w Kolonii Artystów. W 2023 roku opublikował swój debiutancki album solowy wprowadzenie do odmienności, skupiający się na kontrastujących podejściach do fortepianu we współczesnej kompozycji. Jest autorem współpracującym z m.in. z Ruchem Muzycznym, Magazynem Presto, Teraz! Gdańsk oraz Radiem Gdańsk.
Marek Czech jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi klasę altówki i kwartetu smyczkowego. W latach 2000-2018 r. był członkiem Royal String Quartet, z którym to regularnie koncertował w kraju i za granicą. Zaproszenie do prestiżowej serii BBC New Generation Artists program (2004-2006), promującej najbardziej utalentowanych muzyków z całego świata, było punktem zwrotnym w karierze zespołu. Jesienią 2021 r. dołączył do Prima Vista String Quartet, z którym prowadzi ożywioną działalność koncertową i fonograficzną. Współpracuje również z zespołem kameralistów I Solisti di Varsavia i in.
NeoQuartet jest jednym z najciekawszych i najprężniej działających zespołów specjalizujących się w muzyce współczesnej w Europie. Jest laureatem prestiżowej Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Był również nominowany do szeregu innych nagród (Sztorm Roku, Fryderyki). Zespół ma na koncie dwanaście płyt CD wydanych dla polskich, niemieckich, greckich i amerykańskich wytwórni.
Od 2017 roku NeoQuartet poszerzył swoje instrumentarium o elektryczne instrumenty smyczkowe midi, syntezatory oraz loopery, tworząc unikatowe zjawisko na światowej scenie muzyki nowej. W roku 2022 miała swoją premierę pierwsza płyta zespołu z autorską muzyką. Album „String Theory” wyznaczył nowe kierunki rozwoju kwartetu smyczkowego w XXI wieku.
NeoQuartet koncertuje w Polsce, jak i poza jej granicami. W latach 2012 – 2021 wykonał ponad 500 koncertów niemal na całym świecie, grając między innymi w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, czy Forbidden City Concert Hall w Pekinie.
Tworzą go: Karolina Piątkowska – Nowicka (1 skrzypce), Paweł Kapica (2 skrzypce), Michał Markiewicz (altówka) i Krzysztof Pawłowski (wiolonczela).
Zespół jest organizatorem własnego festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki, który corocznie od 2012 roku odbywa się w Gdańsku.
Kurator: Jan Topolski – krytyk filmowy i muzyczny, współzałożyciel i redaktor naczelny magazynu „Glissando”. Od wielu lat współpracuje z festiwalami Nowe Horyzonty oraz Młodzi i Film, jako redaktor i konsultant pracował dla IAM i NINA, autor monografii kompozytorskich i wielu tekstów publicystycznych.