PROGRAM

25.10.2021

Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego, ul. Korzenna 33/35

 

KUP BILET

 

godz. 20:00

Życie maszyn – Piotr Sałajczyk

Wykonawcy:

Piotr Sałajczyk – fortepian

Program:

Krzysztof Meyer – 3 Etiudy algorytmiczne
Dariusz Przybylski – 5 utworów na fortepian
Aleksandra Gryka – Oxygen nr 369 na fortepian i taśmę
Aleksander Nowak – Sturm und Frieden (2019)

Na program recitalu składają się utwory, mówiące o fascynacji człowieka rozwojem technologii, dla których inspiracją jest automatyzacja i użycie robotów w XXI wieku. W dzisiejszym świecie już nie tylko cieszymy się powstałymi rozwiązaniami, lecz także wciąż pracujemy nad nowymi wynalazkami. XXI wiek to czas prężnie rozwijających się innowacyjnych technologii, czas maszyn i robotów, które wypierają pracę człowieka na coraz to większą skalę. Automatyzacja i robotyzacja są procesami nie do zatrzymania. Możliwości rozwoju i lęki związane z procesami robotyzacji stanowią myśl przewodnią tego programu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

godz. 21:00

Electric a capella

Wykonawcy:

Vocal Group PUTNI (Łotwa), NeoQuartet

Program:
Anita Kupriss – Soul Tea
Platons Buravickis – Strive!
Uģis Prauliņš – Hip Hop variations
George Crumb – Black Angels

Międzynarodowa artystyczna kooperacja pomiędzy Polską, a Łotwą. Dwa znakomite zespoły kameralne, łotewska grupa wokalna Putni oraz NeoQuartet w odsłonie elektrycznej. Widownia będzie miała okazję wziąć udział w spektaklu multimedialnym, podczas którego wykonane zostaną między innymi dwie polskie prapremiery utworów łotewskich kompozytorów (Uģis Prauliņš i Platons Buravickis) oraz kultowe dzieło Black Angels Georga Crumba w wersji na elektryczny kwartet smyczkowy.

26.10.2021

Kolonia Artystów w Gdańsku,
ul. Grunwaldzka 51

 

KUP BILET

 

Godz. 20:00

Institute for post-human performance practice

Wykonawcy:

Trond Reinholdsten, Jennifer Torrence – perkusja

Institute for Post-Human Performance Practice to instalacja performatywna stworzona przez Tronda Reinholdtsena i Jennifer Torrence w celu ustanowienia i działalności instytutu poświęconego zwiększaniu skuteczności i konkurencyjności człowieka muzyka w kontekście konkurowania w przyszłości z robotami i sztuczną inteligencją. Badania Instytutu obejmują protetykę, leki, współpracę robota z człowiekiem i inne praktyki wspomagające człowieka. Instalacja performance, Institute for Post-Human Performance Practice, obejmuje występy na żywo, wideo i sam instytut.

27.10.2021

NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki, ul. Jaracza 14

 

KUP BILET

 

godz. 20.00

Orkiestra Muzyki Nowej

Wykonawcy:
Irena Kalinowska-Grohs – skrzypce
Danuta Sobik-Ptok – wiolonczela
Adam Bonk – perkusja
Paweł Hendrich – gitara elektryczna
Szymon Bywalec – kontroler Sony PS-3
Wojciech Herzyk – kontroler Sony PS-3
Krzysztof Batog – kontroler Sony PS-3
Jacek Olesik – kontroler Sony PS-3

Gość specjalny:
Stefan Prins

Program:
Stefan Prins – Generation Kill

Katowicka Orkiestra Muzyki Nowej jest najstarszym i najbardziej utytułowanym polskim zespołem specjalizującym się w muzyce współczesnej. Podczas tego multimedialnego wydarzenia zespół, przedstawi widowni kultowe dzieło Generation Kill, gwiazdy muzyki współczesnej Stefana Prinsa.

Godz. 21:00

Neo Klasyka – Stockhausen

Kuratorka:
Monika Pasiecznik

Wykonawcy:
Martyna Zakrzewska, Miłosz Pękala, Bartłomiej Sutt, Agata Partyka, Jan Gralla, Wojciech Błażejczyk, Krzysztof Cybulski

Program:

Karlheinz Stockhausen – Kontakte (1959) na fortepian perkusję i elektronikę
Karlheinz Stockhausen – Mikrophonie I (1960) na tamtam i 6 wykonawców

Projekt Neo Klasyka – to prezentacja podczas koncertów festiwalu NeoArte dokonań twórców, którzy zmienili bieg historii muzyki współczesnej. Bohaterem edycji 2021 będzie Karlheinz Stockhausen, geniusz dwudziestowiecznej muzyki, który inspiruje nie tylko muzyków klasycznych, ale stworzył podwaliny pod twórczość elektroniczną z muzyką techno włącznie. . Na program składają się kanoniczne utwory, takie jak KONTAKTE (1959) na fortepian, perkusję i taśmę oraz MIKROPHONIE I (1965) na tamtam, dwa mikrofony, dwa filtry i potencjometry. Przed laty utwory te były przełomowymi osiągnięciami zarówno w zakresie nowej definicji materiału muzycznego czy formy, jak i zastosowania nowych środków przetworzeń elektronicznych. Dziś uznawane są za klasykę muzyki ubiegłego stulecia, które ukazują dalekosiężność, ponadczasowość i rozmach artystycznych przedsięwzięć Stockhausena.

28.10.2021

NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki, ul. Jaracza 14

 

KUP BILET

 

20.00

Electric Primitivo

Wykonawcy:
Arturo Corrales – live electronics, Gilbert Imperial – gitara elektryczna, Lòtzio Andrea Carlotto – wideo

W programie godzinna improwizacja inspirowana następującymi kompozycjami:
Fausto Romitelli – Trash Tv Trance
Arturo Corrales – Riff
Jacob Ter Veldhuis – grab it!
Tristan Murail – Vampyr!

Electric Primitivo wnosi na scenę surową i wybuchową kombinację gitary elektrycznej i elektroniki, wzbogaconą o interakcję wideo na żywo. Program obejmuje muzykę żyjących kompozytorów oraz swobodną improwizację na wszystkich poziomach: wideo, elektroniki i gitary.

21.30

Marek Rogulus Rogulski – interaktywny performance na instrumenty i obiekty

Artysta specjalnie na potrzeby festiwalu NeoArte stworzy instalację – obiekt, który w sposób twórczy będzie nawiązywał do wnętrz nowo otwartego Muzeum Sztuki NOMUS.

29.10.2021

Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego, ul. Korzenna 33/35

 

KUP BILET

 

20:00

Modern Multicultural Quartet

Wykonawcy:
NeoQuartet

Program:
5 premierowych kompozycji napisanych na kwartet smyczkowy z elektroniką oraz na elektryczny kwartet smyczkowy z looperami i syntezatorami.

Mohammad H. Javaheri – A Colossal Blossom (2021)
Idin Samimi Mofakham – Crystallum (2021)
Agnes Ida Pettersen – Rhei (2021)
Tze Yeung Ho – vihik (i) (2021)
Martyna Kosecka – Arkhe: Noise Maps (2021)

Modern Multicultural Quartet to projekt, którego celem jest ukazanie najnowszego oblicza królewskiego składu instrumentalnego jakim jest kwartet smyczkowy. Punktem wyjścia są cztery klasyczne akustyczne instrumenty, które w procesie ewolucji muzyki i postępu technologicznego stają się medium elektronicznym z nieograniczonymi możliwościami brzmieniowymi. To wszystko przedstawione jest z perspektywy kulturowej perskiej, środkowo europejskiej oraz skandynawskiej.

 

Dofinansowano z funduszy Arts Council Norway

30 – 31.10.2021

Hevelianum, ul. Gradowa 6

 

KUP BILET

 

23.00 – 6.00

Stefan Wesołowski – Śnienie (całonocny koncert/hapenning)

Wykonawcy:
Stefan Wesołowski wraz z zespołem instrumentalnym

Stefan Wesołowski na zamówienie festiwalu NeoArte stworzy 7 godzinną elektroakustyczną kompozycję przeznaczoną do słuchania, kontemplowania i śnienia. Podczas tego całonocnego koncertu/happeningu widownia będzie miała do dyspozycji specjalnie przygotowane materace, by móc spędzić całą noc w otoczeniu dźwięków i obrazów, które stworzy trójmiejski artysta sztuk wizualnych. Obok autora projektu w koncercie weźmie udział kilkuosobowy zespół instrumentalny.

Specjalne podziękowania dla firmy SENACTIVE za udostępnienie materacy

31.10.2021

Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego, ul. Korzenna 33/35

 

KUP BILET

 

18:00

Moscow Contemporary Music Ensemble

Program:
Olga Rayeva – “Ethiopian coffee” na flet, klarnet basowy i fortepian
Giacinto Scelsi – Duo na skrzypce i wiolonczelę
Anton Svetlishny – „Half of a Dog” na flet altowy, klarnet basowy, fortepian i wiolonczelę
Alvin Lucier – “Two Circles” flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę, fortepian i elektronikę
Philippe Hurel – „Pour Luigi” na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian

Wykonawcy:
Ivan Bushuev – flet
Oleg Tantsov – klarnet
Mikhail Dubov – fortepian
Roman Mints – skrzypce
Olga Demina – wiolonczela

Moskiewski zespół jest najbardziej znanym rosyjskim ensemblem muzyki współczesnej. Koncertuje na wszystkich kontynentach, a swoje utwory dedykują im najwybitniejsi kompozytorzy i kompozytorski z całego świata. Na specjalne zamówienie festiwalu NeoArte, Moscow Contemporary Ensemble wprowadzi widzów w świat muzyki spektralnej.

19.30

Neo Kooperacje
Jubileusz 15lecia NeoQuartet

Wykonawcy:
Małgorzata Walentynowicz, Emil Miszk, Marsija, Jacaszek, NeoQuartet

Koncert z okazji jubileuszu 15lecia zespołu NeoQuartet. Trójmiejski zespół, organizator festiwalu NeoArte, zaprosił do kooperacji i stworzenia czterech piętnastominutowych wspólnych kompozycji najbardziej cenionych i wszechstronnych trójmiejskich muzyków. Każdy z zaproszonych artystów wymyka się schematom i działa na wielu obszarach artystycznych. Koncert ma być z jednej strony podsumowaniem festiwalu muzyki współczesnej, a z drugiej ma przedstawiać obraz zainteresowań artystycznych jego twórców.

Warsztaty

26.10.2021

Akademia Syntezatora – warsztaty Reading Sessions dla młodych kompozytorów – prowadzenie NeoQuartet

Indywidualne Reading Sessions to spotkanie młodego kompozytora i doświadczonych wykonawców, podczas których twórca ma szansę otrzymania informacji zwrotnej na temat swojego utworu. Do wzięcia udziału w warsztatach zapraszamy kompozytorów, którzy chcą popracować nad kompozycją na kwartet smyczkowy (istnieje możliwość pracy nad utworami z elektroniką oraz napisanymi na elektryczny kwartet smyczkowy). Najciekawsze kompozycje będą wykonane przez zespół NeoQuartet podczas koncertów w roku 2022.
Termin warsztatów: 26.10.2021, godz. 10 – 15 (każdy uczestnik będzie miał 50 minutową sesję indywidualną)

Miejsce: Gdańsk, szczegółowa lokalizacja zostanie podana w I połowie października 2021
Koszt: 300 zł
Zgłoszenia kompozytorów wraz z załączonym życiorysem artystycznym, partyturą utworu i nagraniem (wersja midi jest akceptowalna) pod adresem: neoquartet@gmail.com
Informacje o płatności zostaną przesłane po rejestracji.
Ilość uczestników jest ograniczona do 5 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

27.10.2021

Akademia Syntezatora – warsztaty dla młodych kompozytorów – prowadzenie Trond Reinholdtsen

Akademia Muzyczna w Gdańsku, Sala nr 416 (budynek czerwony)
Godz. 10.00

Dwugodzinny wykład/spotkanie, podczas którego uznany norweski kompozytor dzieli się swoją wiedzą ze studentami kompozycji.
Warsztaty organizowane są we współpracy z Akademią Muzyczną w Gdańsku. Wstęp wolny.

29-31.10.2021

Neo Edu Arte – Od pomysłu do premiery – warsztaty dla dzieci – prowadzenie Agnieszka Płoszajska

Skierowane do dzieci i młodzieży warsztaty zakończone koncertami organizowane są corocznie podczas festiwalu NeoArte. Przez kilka dni festiwalu, codziennie będą odbywały się zajęcia muzyczno teatralne, których efektem będzie krótki koncert wykonany przez młodych adeptów sztuki podczas ostatniego dnia festiwalu w Ratuszu Staromiejskim.
Uczestnicy poznają zadania poszczególnych realizatorów spektaklu teatralnego (takich jak reżyser, aktor, kompozytor itd), dowiedzą się czym jest tajemniczy „proces twórczy”, a przede wszystkim będą mogli osobiście go doświadczyć konstruując własne, niepowtarzalne dzieło.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci i młodzieży w wieku 12 +
Terminy spotkań:
29.10.2021 – 18.00 – 20.00
30.10.2021 – 11.00 – 13.00
31.10.2021 – 15.00 – 17.00, 18.00 – występ na początku festiwalowego koncertu w Ratuszu Staromiejskim
Miejsce spotkań: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. F. Nowowiejskiego, Gdańsk, ul. Gnilna 3
Zapisy na management.neoquartet@gmail.com
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Tickets and passes:

Tickets and passes can be bought via https://festiwalneoarte.interticket.pl/ up to 30 minutes before concerts.

20 zł

normal

15 zł

reduced price

100 zł

7-days pass

75 zł

7-days pass - reduced price